Tarihçe

Muhasebe, ilk olarak 1494 yılında Venedik'te Luca Paciola tarafından ticaretin ve nakit akışının kolaylaştırılması için geliştirilmiştir. O dönemde muhasebe bir dizi ilke ve kavramdan ibarettir. Bu ilim zaman içinde gelişerek günümüzde vergi, denetim ve müşavirlik gibi dalları olan finansal denetim sisteminin oturmasında temel rolü oynamıştır.

Fatih Denetim SMMM A.Ş 1953'ten beri müşterilerine hizmet vermekte olup; müşterilerimizin ticari faaliyetlerini adil ve düzenli bir zemine oturtmak, müşterilerimizin devlete karşı maddi sorumluluklarını yerine getirmelerini sağlamak için müşavirlik, muhasebe, vergi ve bağımsız denetim alanlarında uzman kadromuzla çalışmaktayız.

Şirketimiz 1953'te Mehmet Bahattin Öğütken'in liderliğinde “Fatih Muhasebe” adı altında kurulmuştur. Şirket, 1986 itibariyle, muhasebe ve müşavirlik dallarında ikinci kuşak yöneticimiz olan SMMM Ahmet Baha Öğütken ve 1996 yılından bu yana vergi ve yeminli müşavirlik alanlarında çalışan YMM Fatma Mevhibe Özgün tarafından yönetilmektedir. Kurumumuz Muhasebe, Mali Müşavirlik, Yeminli Mali Müşavirlik, Bağımsız Denetim başta olmak üzere mali konuların mevzu bahis olduğu tüm alanlarda faaliyet göstermektedir.


DÜNDEN BUGÜNE ŞİRKET YÖNETİCİLERİ


MEHMET BAHATTİN ÖĞÜTKEN

1922 yılında, Şebinkarahisar’da doğmuştur. Küçük yaşta ailesini kaybettikten sonra tahsil için İstanbul’a gelmiştir. İstanbul’da önce Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirmiştir. Daha sonra mimarlık ve hukuk alanlarında bir süre yüksek öğrenim görmüş, fakat imkansızlıklardan dolayı eğitimini sonlandırmak durumunda kalmıştır. Fatih Vergi Dairesi’nde belli bir süre görev aldıktan sonra 1953’de maliyeden ayrılarak Fatih Muhasebe adı altında kendi muhasebe bürosunu kurmuştur.


FATMA MEVHİBE ÖZGÜN

1956 yılında İstanbul'un Fatih ilçesinde doğmuştur.1972 yılında Tarhan Koleji'ni birincilikle bitirdikten sonra İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi, Şişli İktisadi ve Ticari İlimler Yüksek Okulu, İşletme Bölümü'nden 1977 yılında mezun olmuştur.

1974-1989 yılları arasında, babası Mali Müşavir Mehmet Bahattin Öğütken tarafından 1953 yılında kurulmuş olan, Fatih Muhasebe bürosunda mesleki faaliyetini sürdürmüştür.

Fatma Mevhibe Hanım, 1989 yılında Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ünvanı almıştır. Ayrıca Ocak/1996'da yapılan Yeminli Mali Müşavirlik Sınavı’nı kazanarak Yeminli Mali Müşavir olmuştur. Bu tarih itibariyle Yeminli Mali Müşavirlik faaliyetlerine devam etmektedir.


AHMET BAHA ÖĞÜTKEN

1 Kasım 1961’de İstanbul, Fatih’te dünyaya gelmiştir. İlkokul, ortaokul ve liseyi Tarhan Koleji’nde okuduktan sonra, İngiltere’nin Oxford Şehri’nde 2 yıllık akademik eğitimi almıştır. 1986’dan bu yana Fatih’te Mali Müşavirlik mesleğini, Fatih Denetim SMMM A.Ş’de ikinci kuşak yönetici olarak icra etmektedir. Mesleki alanda katıldığı uluslararası konferans ve araştırmalarla, Fatih Denetim’in çağı takip eden bir kuruluş olmasında büyük rol oynamıştır.

2011-2015 yılları arasında 24. Dönem İstanbul Milletvekili olarak TBMM’de görev almıştır. Şuanda Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcılığı yapmaktadır.


BAŞAK ÖĞÜTKEN

İstanbul doğumlu olup, eğitim hayatına Işık Okulları ile başlamış ve lisede Mef Okullarında IGSCE ve International Baccalaureate programlarını tamamlayarak devam etmiştir. Üniversite eğitimini yurtdışında, Nottingham Üniversitesinde Finans, Muhasebe ve İşletme üzerine tamamlamıştır. Yüksek lisansını City University London Üniverstesinde Proje Yönetimi, Finans ve Risk üzerine yapmıştır. 2011’den beri aktif olarak Fatih Denetim Anonim Şirketinde mali müşavirlik alanında 3. Kuşak yönetici olarak mesleğini yürütmektedir. Aynı zamanda İstanbul Ticaret Üniversitesinde Muhasebe ve Denetim alanında doktorasını yapmaktadır.


DOĞA ÖZGÜN

Lise öğrenimini Sankt Georg Avusturya Lisesinde görmüştür. 2005-2009 yıllarında Viyana Ekonomi Üniversitesinde İşletme-Ekonomi bölümünde okuduktan sonra 2011 yılında Yeditepe Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Almanca İşletme Bölümünden mezun olmuştur. Yüksek lisans eğitimini 2012-2013 yıllarında Muhasebe ve Finansman üzerine Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde tamamlamıştır. 2012 yılında Avrasya Bağımsız Denetim ve YMM AŞ’de çalışmaya başlamıştır. 2015 yılında Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ünvanı almıştır. Şirketimizde denetçi yardımcısı olarak halen görev yapmaktadır.